Агенція розвитку Миколаєва у партнерстві з Платформою MY ART оцифрували 430 експонатів графіки другої половини ХХ ст. з фондів Миколаївського обласного художнього музею ім. В.В. Верещагіна та Миколаївського обласного краєзнавчого музею, більшість з яких раніше ніколи не виставлялась широкій аудиторії. А отримані цифрові копії перетворили у анімовані зображення, віртуальну галерею та представили у друкованому каталозі.
Результати проекту «Цифрова колекція музею: Графіка» презентували у вівторок, 5 листопада, в музичній вітальні Миколаївського обласного художнього музею.
За словами організаторів, культурна спадщина може бути інструментом популяризації окремих міст і цілих регіонів.
«Художні твори або особистість художника можуть стати точками тяжіння й тим магнітом, що асоціюватимуться з певним регіоном. Тому, популяризація цієї культурної спадщини підсвічує Миколаїв на культурній мапі країни…Чому акцент на графіці? Бо вона менш помітна. Музеї зберігають її у великій кількості. І вона не завжди експонується у музейних залах. Графіка маловідома, тому що більше уваги завжди приділялося живопису», – вважає Євген Гомонюк, менеджер проєкту.
Під час заходу команда ініціативи представила друковане видання альбому-каталогу графіки другої пол. ХХ ст.
«У період автори знаходились у пошуку різних стилів. В цей час спостерігаємо бум друкарства, тому маємо багато книжкових ілюстрацій. Одночасно з цим відбувається сплеск художньої карикатури, за якою можна вивчати еволюцію радянської пропаганди. Або бачимо нову мистецьку хвилю, формалізм у творчості, вплив народного мистецтва та європейської художньої школи», – додає Євген Гомонюк.
Як розповіла заступниця директора Миколаївського художнього музею ім. В.В. Верещагіна Лариса Твєрітінова, це вже 4-й каталог оцифрованих експонатів музею. На сьогоднішній день каталогізовано 1065 творів оригінальної графіки цього періоду, включно до 2000 року. До друкованого альбому увійшли 225 оцифрованих робіт з колекції двох музеїв. Загалом оцифрували в межах проекту 430 творів мистецтва.
Мова йде про акварельні, пастельні та виконані у різних техніках твори відомих українських митців Марії Примаченко, Миколи Глущенка, Тетяни Яблонської, Володимира Микити та Василя Кричевського, а також відомих миколаївських та одеських художників.
За словами старшого наукового співробітника краєзнавчого музею Сергія Піскурьова, це перший каталог, в якому представлені художні твори, які є в музейній колекції. «Влітку ми почали працювати над оцифруванням графіки, і до цього я взагалі не знав, що це таке взагалі», – згадує він.
Також команда проекту представила 2 анімовані роботи й створену онлайн AR галерею з 35 графічних творів у доповненій реальності на платформі Baroque. Вона стала своєрідним 11-м виставковим залом художнього музею.
«Один з елементів цифровізації – це пошук можливостей експонувати музейні предмети завдяки діджитальним інструментам. Наразі фонди художніх музеїв або частково евакуйовані, або зберігаються у надійному місці. У більшості випадків їх сьогодні виставляти не можна. Тому ми створили віртуальний виставковий зал, де представлені найцікавіші експонати…Достатньо відкрити застосунок, натиснути «Enter Gallery» і після цього можна ходити залами у доповненій реальності й роздивлятись кожну роботу», – резюмує Євген Гомонюк.
Оцифровані роботи доступні на сайті проекту за посиланням: https://museum.myart.org.ua/. А віртуальна галерея за цим лінком: https://bit.ly/baroque-dmc-graphics. Анімовані роботи: https://museum.myart.org.ua/cartoon-1 та https://museum.myart.org.ua/cartoon-2.
Проєкт з оцифровання музейних фондів реалізований за підтримки Українського культурного фонду.