228 Херсон у березні 2022 року: херсонці на мітингу намагаються вигнати росіян / Шериф-УА
З 1 січня по 23 грудня 2024 року українські суди винесли 41 вирок за ст. 438 Кримінального кодексу України: порушення законів і звичаїв війни. Про це повідомляє Медійна ініціатива за права людини.
Із цих вироків 40 винесли заочно, тобто справи розглядали без присутності обвинувачених на лаві підсудних. Засуджені отримували терміни від 9 років до довічного ув’язнення.
Наразі 438 стаття ККУ є основною, за якою в Україні розглядають справи про воєнні злочини. Вона передбачає кримінальну відповідальність, зокрема, за жорстоке поводження з військовополоненими або цивільними, розграбування національних цінностей на окупованих територіях і застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом.
За такі злочини у 2024 році Україна засудила 66 людей, із яких 60 — громадяни Росії і 6 — України.
Рекордсменами за кількістю вироків за ст. 438 ККУ у 2024 році стали суди Чернігівської області. Там за рік винесли 14 вироків. Далі кількість розподілилась наступним чином:
- 9 вироків винесли суди Києва і Київської області,
- 5 — Харківської,
- 4 — Одеської,
- 3 — Сумської.
- По два вироки винесли в Запорізькій та Херсонській областях
- по одному — в Дніпропетровській і Миколаївській.
Лише 8 із цих вироків були оскаржені в апеляційних судах, але залишилися без змін.
Більшість обвинувачених у воєнних злочинах росіян залишаються на свободі. Однак є свідки і потерпілі, готові свідчити проти них. У таких випадках суд вправі застосувати спеціальну заочну процедуру розгляду справи — in absentia — тобто за відсутності обвинуваченого.
У випадках заочного розгляду справ про воєнні злочини Україна могла би розраховувати на те, що держави-учасниці Інтерполу затримуватимуть і видаватимуть їй засуджених за воєнні злочини громадян, аби ті відбували покарання. Поки цього не відбувається.
Кого судили на Херсонщині
Перший вирок – заочний – у 2024 році винесли у Великоолександрівському районному суді Херсонської області 29 квітня 2024 року. Справа № 650/1870/23.
Небієва Владіка Айубовіча визнаили винним у вчиненні злочину, передбаченого частиною першою статті 438 КК України.
Так, на початку липня 2022 року в селищі Велика Олександрівка військовослужбовець збройних сил РФ Небієв зайшов до приватного будинку, де проживала цивільна жінка. Окупант пригрозив, що вона повинна вступити з ним у статевий зв’язок, бо інакше всі солдати, які тут базуються, ґвалтуватимуть її. Протягом наступних кілька днів Небієв приходив до жінки і продовжував погрожувати їй сексуальним насильством, поки врешті не зґвалтував її.
У подальшому росіянин почав майже кожного дня проживати в будинку та вчиняти стосовно потерпілої дії сексуального характеру. Це тривало до початку серпня 2022 року, поки він остаточно не виїхав із цієї місцевості.
Небієва визнали винним і заочно засудили до 12 років ув’язнення.
Другий вирок — також заочний — у Херсонському міському суді оголосили 5 серпня 2024 року — засудили за жорстоке поводження з цивільними Рустама Шанкіна з 50-ї бригади оперативного призначення військ нацгвардії РФ та Олександра Терещенка, колишнього поліцейського з Херсонської області, який обійняв посаду в окупаційній поліції Олешків. Йдеться про справу № 766/1560/24.
Згідно з вироком, під час окупації Херсона росіяни з 50-ї бригади облаштували катівню в приміщенні головного управління поліції.
Обох обвинувачених визнали винними у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 28 — ч. 1 ст. 438 КК України та призначили покарання у виді 12 років позбавлення волі кожному.