zapsich 22/03/2025
Попри посилення обстрілів і погіршення безпекової ситуації, відбулося чергове засідання робочої групи з Розробки стратегії розвитку Кушугумської ТГ за участю представників громади та експертів із Запоріжжя, Дніпра, Чорткова, де мова йшла про енергобезпеку.
Майже щоденні обстріли енергетичної інфраструктури цієї весни регулярно залишають населення с. Малокатеринівка, Кушугум, Балабине без електропостачання та води. На жаль, FPV-дрони залітають у громаду все частіше, і «Обленерго» вимушене постійно відновлювати мережі електропостачання. Тож необхідність забезпечення громади альтернативними децентралізованими джерелами енергопостачання тепер є очевидною для всіх.
Тож першим пунктом обговорення на робочій групі стали можливості для встановлення СЕС на об’єктах критичної інфраструктури у громаді. Альтернативне живлення насосної станції, ЦНАПу, медичних і освітніх закладів – у пріоритетних напрямках розвитку Кушугумської громади.
Хороша новина в тому, що керівництво громади почало роботу над пошуком ресурсів на впровадження альтернативних джерел водопостачання ще восени.
В рамках співпраці з громадською організацією «Екосенс», реалізується спільний проєкт “Зелена стратегія для розвитку і відновлення Кушугумської громади”, і вже напрацьовано стратегію розробки, планування та реалізації цілей, завдань, індикаторів та заходів з енергоефективності та розвитку відновлюваних джерел енергії. Вивчено досвід передової Чортківської громади Тернопільської області. Триває розробка ТЕО (техніко-економічних обґрунтувань) для встановлення СЕС на трьох перших об’єктах громади. Це не проста справа, бо вимагає прорахунків потрібної для кожного з об’єктів потужності станцій, вартості обслуговування і експлуатації СЕС, а також для пошуку донорів чи інвесторів потрібний розрахунок фінансових і інвестиційних показників проєкту.
Головна мета впровадження проєктів ВДЕ – це забезпечення власних енергетичних потреб будівель комунальної форми власності шляхом самовиробництва.
Порятунком і джерелом енергонезалежності для прифронтових громад на сьогодні є створення мікромереж (microgrids) – встановлення мережевих та гібридних сонячних станцій, вітрових установок, які поєднують джерело генерації енергії, її зберігання та резервне джерело живлення такої системи.
Перші 500 фотовольтаїчних (сонячних) панелей уже надані донорами та готові вирушити до Кушугумської громади. Після розпочнеться підготовка наземних майданчиків та дахів будівель комунальної форми власності для встановлення СЕС.
Discussion about this post