Інформаційна дошка Джохару Дудаєву у Полтаві
У Полтаві відкрили анотаційну дошку на честь Президента Чеченської Республіки Ічкерія Джохара Дудаєва. Це перша інформаційна дошка в Україні, яку присвятили лідеру визвольного руху за незалежність Чечні від Росії у 1990-х роках. Відкрили її 15 лютого – у день народження військового та політика Джохара Дудаєва.
Дошку встановили на будівлі дитячої поліклініки, що розташована на вулиці Джохара Дудаєва, 2. Анотаційну дошку відкрили очільник уряду Чеченської Республіки Ічкерія в екзилі Ахмед Закаєв та секретар Полтавської міськради Катерина Ямщикова. Ахмед Закаєв розповів про значущість події:
«Це важливе значення має для нас, чеченців: не лише для тих, хто сьогодні знаходиться тут і разом з українцями відбиває російську агресію, а й для тих чеченців, які знаходяться сьогодні під російською окупацією. Це показник того, що світ не забув трагедію чеченського народу. Світ не забув те, що ми пережили. Тому що в обличчі Джохара Дудаєва… Він в принципі являється символом боротьби і чеченського народу, і я думаю, що сьогодні вже боротьби українського народу.
І як тут дуже вірно підмітили, що він є символом честі для всього цивілізованого світу. Тому що те, що він у свій час дав оцінку ‒ це сьогодні реалізується. І тому це дуже важливо. Ще раз я хочу подякувати і керівництву області, і керівництву цієї країни, і звісно всьому українському народу, який сьогодні увіковічнює пам’ять нашого національного лідера. Дякую вам велике. Всім величезне спасибі».
Ахмед Закаєв під час виступу на відкритті анотаційної дошки Джохару Дудаєву у Полтаві
Також на відкритті інформаційної дошки був присутній директор Музею Революції Гідності Ігор Пошивайло:
«Знаєте, це війна не лише за територію, не лише за ресурси, не лише за майбутнє – це війна за минуле, це війна за пам’ять: за нашу історичну пам’ять, за нашу культурну ідентичність.
Я народився в Полтаві та пам’ятаю як вчився тут, що про Джохара Дудаєва говорили. Але говорили переважно не публічно і ця інформація, перекази, і навіть легенди про цю унікальну постать: вони насправді говорили про високий авторитет цього незвичайного командира.
І в контексті цієї війни, ми розуміємо, що Росія поневолювала народи століттями, що вона нав’язувала свої міфи, вона нав’язувала не наші цінності, вона вбивала і приховувала правду про наших героїв. І дуже важливо, що якраз сьогоднішня подія і щира вдячність всім ініціаторам – полтавській владі, всім причетним до цієї події, що справді наші герої повертаються до свого народу. І вони надихають, і мобілізують на подальшу боротьбу.
Справді, отаке братство і чеченського народу, і українського народу у цій боротьбі проти рашизму, воно неодмінно приведе до перемоги».
Ігор Пошивайло
Представник Інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар розповів, що анотаційна дошка Джохару Дудаєву є третім місцем його пам’яті в Полтаві:
«Перше місце пам’яті – це експозиція у музеї дальньої авіації (Музей важкої бомбардувальної авіації – ред.) в мікрорайоні Браїлки. Друге місце пам’яті – це назва вулиці на честь Джохара Дудаєва. І третя – власне ця анотаційна дошка. Правильно її називати анотаційною, тому що вона позначає назву вулиці і хотілося б, щоб по всіх будинках вже була назва правильна».
Нагадаємо, рішення про встановлення анотаційної дошки Джохара Дудаєва ухвалили 31 січня на виконкомі Полтавської міської ради. Це рішення погодили відповідно листа-звернення Генерального представництва Чеченської Республіки Ічкерія в Україні. Саму дошку виготовили за гроші меценатів.
З 1985 по 1987 рік полковник Джохар Дудаєв служив у Полтаві на посаді начальника штабу 13-ї гвардійської важкої бомбардувальної дивізії. Мешкав із родиною в будинку на вулиці Нікітченка, 4 (якийсь час і на вулиці Кучеренка, 12). У 1989 році Джохар Дудаєв отримав звання генерал-майора авіації.
Після розпаду Радянського Союзу, Джохар Дудаєв став першим Президентом Чеченської Республіки Ічкерія та очолив чеченський визвольний рух від російських окупантів. Також Джохар Дудаєв відкрито підтримував незалежність України. У 1995 році в інтерв’ю, військовий та політик спрогнозував анексію росіянами українського Криму. Повне інтерв’ю з Джохаром Дудаєвим, дивіться тут.
11 грудня 1994 року між Російською Федерацією та Чеченською республікою Ічкерія почалася війна: російські спецслужби зробили три невдалі замахи на життя президента Чечні Джохара Дудаєва. Однак 21 квітня 1996 року співробітникам Федеральної служби контррозвідки Росії вдалося запеленгували сигнал супутникового телефону Дудаєва й росіяни підняли два літаки Су-25. Джохар Дудаєв загинув від вибуху ракети.
Вперше меморіальну дошку Джохару Дудаєву в Полтаві встановили у 2007 році на фасаді багатоквартирного будинку на Нікітченка, 6. Однак місцева влада її швидко демонтувала. Тодішній заступник міського голови Віталій Нікіпелов розповів, що Полтавська міська рада не надавала ніяких дозволів на встановлення цієї дошки. А організатори її встановлення — представники Міжнародного антиімперського фронту повідомили, що неодноразово зверталися до міськради щодо дозволів на встановлення меморіальної дошки Джохару Дудаєву, проте офіційної відповіді так і не отримали. Також на той час лідер місцевого осередку «Комуністичної партії України» Олексій Гавріков погрожував ініціаторам встановлення пам’ятної дошки зверненнями до прокуратури та суду.
Сюжет ОДТРК «Лтава» 2007 року
У Полтаві перейменувати одну з вулиць на честь Джохара Дудаєва намагалися впродовж майже 14 років. У лютому 2010-го в обласному центрі на п’яти будинках по вулиці Героїв Сталінграда з’явилися написи: «вулиця Джохара Дудаєва». Тоді посадовці міськради погрожували, що за такі вчинки також нестимуть відповідальність комунальники.
У листопаді 2015 року полтавець Денис Перетяка опублікував електронну петицію, в якій прохав перейменувати вулицю Комсомольська на честь бригадного генерала Збройних сил Чеченської Республіки Ічкерія Іси Мунаєва та змінити назву однієї з вулиць в мікрорайоні «Авіамістечко» на честь Джохара Дудаєва. Петиція набрала необхідну кількість голосів, однак Полтавська міська рада її відхилила.
Також у березні 2016 року ім’я Джохара Дудаєва внесли у перелік варіантів на перейменування вулиці Червонофлотська у Полтаві. Проте тоді назву геоніму змінила на честь американської співачки українського походження Квітки Цісик. Врешті у березні минулого року, під час двотижневого електронного опитування, полтавці підтримали перейменування вулиці Нікітченка на Джохара Дудаєва. Офіційно вулицю перейменували 19 травня.
Ольга ГРИНЕНКО, «Полтавщина»