Розширення логістичних можливостей, валютна лібералізація та прозорі правила бронювання співробітників
Про важливі умови для розвитку експортоорієнтованих компаній в Україні під час війни розповів генеральний директор Групи Метінвест Юрій Риженков на Саміті експортерів Forbes «Made in Ukraine», що пройшов 21 березня у Києві. Про це написали на сайті компанії Metinvest Media.
Читайте також: «Як раніше – вже не буде. Чому людина стає головною опорою України» — Тетяна Петрук у колонці для Forbes Ukraine
Саміт зібрав 40 промовців із різних сфер бізнесу: гірничо-металургійного комплексу, аграрних компаній, банків, логістичних операторів, консалтингових та інвестиційних компаній, виробників меблів, ритейлерів. Владу представляли віцепремʼєр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина, заступник міністра економіки Тарас Качка та заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Юрій Васьков.
Гендиректор Метінвесту подякував усім причетним до відкриття українського морського коридору.
«Коли відкрили цей тимчасовий коридор, перші кораблі після агропродукції були саме з продукцією Метінвесту. Я вдячний Силам оборони, розвідці, нашим партнерам, які зробили це можливим. І зараз це відкриває нові горизонти як для компанії, так і для країни загалом на 2024-й і майбутні роки. Але це лише початок. Потрібно працювати над логістикою, над розширенням вузьких місць. Це і «Укрзалізниця», й пошкоджені мости, й робота портів. Потужності портів не вистачає, і там можна багато чого зробити», – наголосив Юрій Риженков.
Він також поділився стратегією розвитку Метінвесту, що зможе стати підґрунтям для повоєнної відбудови країни.
«Ми будуємо глобальну компанію, але коріння в нас українське. У наших стратегічних кроках ми завжди дивимося, який ми маємо фундамент. Зараз в усьому світі говорять про зелену та цифрову металургію, що потребує високоякісної сировини чи напівфабрикатів. І це те, що може зробити Україна, що дасть поштовх для розвитку країни після закінчення війни. Саме з огляду на це ми плануємо наші майбутні інвестиції. Вони мають бути пов’язані в один ланцюг із тим фундаментом, який ми маємо в Україні», – зазначив СЕО Метінвесту.
За словами Юрія Риженкова, зараз українському бізнесу потрібна валютна лібералізація, щоб покращити інвестиційний клімат і продовжити інвестувати в Україну. «Якщо ми не будемо впроваджувати якісь способи повертати інвестиції, то ми не зможемо їх залучати до України», – додав він.
Крім того, чинні правила мобілізації працівників не дають змоги Групі, яка є одним із найбільших донорів Сил оборони України, нарощувати виробництво.
«Ми прозора компанія. Усі наші співробітники зареєстровані у військкоматах і пройшли військово-лікарські комісії. Ми найбільший донор, і це не дає змоги нарощувати обсяги виробництва, яке могло б підтримувати економіку. Тому від держави нам потрібні більш прозорі правила бронювання, які б стимулювали зростання бізнесу, а не тільки відтік кадрів до Сил оборони», – пояснив Юрій Риженков.
Водночас голова офісу генерального директора Групи Метінвест Олександр Водовіз, який брав участь у панелі «Експорт і людський капітал», наголосив, що проблема №1 для компанії – брак персоналу. Адже близько 8 тисяч співробітників компанії, тобто кожен шостий, зараз служать у війську, а загалом через лави ЗСУ пройшли понад 9 тисяч людей.
«На жаль, близько 500 наших співробітників загинули, також близько 500 поранених різного ступеня важкості. Десь близько тисячі людей повернулися, але коефіцієнт повернення людей на виробництво — менше за 50%. Нам не вистачає людей, щоб запускати домни та видобувати додаткову руду. Ми не можемо вийти на деяких підприємствах навіть на 50-60% довоєнних потужностей», – сказав Олександр Водовіз.
Читайте також: Запорізькі підприємства увійшли в число найкращих компаній 2024 року – рейтинг
Він запропонував варіант, що допоможе розв’язати питання з бронюванням працівників: «Ми б хотіли, щоб директорам підприємств, які визнано критичними, надали право, скажімо, 10% персоналу бронювати самостійно. А не проходити ці десять кіл пекла через Міністерство економіки, Генштаб і ще 25 органів, які все це погоджують. І тоді кожен директор підприємства міг би додатково визначати, який персонал є критичним».
Голова офісу гендиректора Метінвесту також розповів, що в компанії діють програми із залучення більшої кількості жінок на історично чоловічі професії. Жінки вже працюють машиністами підземних установок на шахтах.
«Ми навчаємо жінок, але це важко. Адже кількість чоловіків, які пішли на фронт, значно перевищує кількість жінок, яких ми можемо навчити. Питання – в часі навчання, який може доходити до декількох років», – зазначив він.
Олександр Водовіз додав, що Метінвест реалізує програми для ветеранів, спрямовані на перенавчання, а також юридичну, психологічну та фізичну допомогу колишнім військовим. Крім того, демобілізованим працівникам компанія пропонує навчання в університеті Метінвест Політехніка. Також усім важко пораненим працівникам Метінвест оплачує лікування, а для тих, хто втратив кінцівки на війні, діє програма протезування.
Також ми писали, що в інтерв’ю провідному медіа The Telegraph Юрій Риженков, генеральний директор Групи Метінвест, попередив про наслідки можливої перемоги кремля.