Джерело – Getty Images
0 Альбіна Ковпак03 листопада 2024, 10:11
В Україні планують ліквідувати застарілу систему медико-соціальної експертизи та створити нову на базі найпотужніших лікарень.
Про це повідомили у МОЗ України.
Уряд схвалив законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи».
Ліквідація МСЕК
Згідно із законопроєктом, з 1 січня 2025 року замість МСЕКів на Полтавщині й у інших областях України запрацюють експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування людини, які складатимуться з практикуючих лікарів.
Команди працюватимуть у багатопрофільних лікарнях. Ці лікарні оснащені усім необхідним для оцінювання та додаткового обстеження і мають у штаті достатню кількість профільних фахівців. З них можна буде формувати команди, виходячи з потреб кожного окремого пацієнта. За потреби команда може провести оцінювання не лише очно в закладі, а й заочно, дистанційно чи з виїздом до пацієнта.
Замість поняття «медико-соціальна експертиза» законопроєкт вводить термін «оцінювання повсякденного функціонування».
Нова система буде цифровізованою. Лікуючий лікар зможе скерувати в електронному вигляді справу для оцінювання, а результати автоматично потраплятимуть в Єдину інформаційну систему соціальної сфери для подальших кроків з реабілітації, оцінювання працездатності. Людині не доведеться ходити з кабінету до кабінету і сидіти в чергах, носячи паперові довідки.
Цифровізація також запобігатиме корупції та іншим зловживанням. Наприклад, лікарі до моменту оцінювання не знатимуть імені пацієнта, а пацієнт – імен лікарів. Це виключить можливість попередніх корупційних домовленостей. Додаткові зміни:
- не буде необхідності в лікарсько-консультативних комісіях (ЛКК). Направляти на оцінювання зможуть лікуючі лікарі, а військовослужбовців — лікарі ВЛК за допомогою електронної системи;
- до процесу оцінювання людина зможе залучити свого представника, наприклад, лікаря, який зможе пояснити справу пацієнта;
- визначили, які лікарі мають право проводити оцінювання, а які – ні;
- передбачили механізми оскарження рішень команд.
Фінансуватимуть нову система оцінювання через НСЗУ.
Нагадаємо, що МСЕКи різних рівнів на Полтавщині також втратять функції встановлювати групи інвалідності з наступного року.
Нещодавно Уряд дозволив МОЗ покладати права та обов’язки Центральної МСЕК на підприємство, установу або організацію, що належить до сфери управління Міністерства. З 28 жовтня їх передали до Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності у Дніпрі.
Додамо, що на Полтавщині визначені 6 надкластерних медзакладів, які надають високоспеціалізовану медичну допомогу населенню всієї області:
- Полтавська обласна лікарня імені Миколи Скліфосовського;
- Обласний заклад з надання психіатричної допомоги;
- Полтавський обласний онкологічний диспансер;
- Полтавський обласний кардіоваскулярний центр;
- Полтавський обласний протитуберкульозний диспансер;
- Полтавська обласна клінічна інфекційна лікарня.
Більше про мережу медзакладів Полтавщини читайте за посиланням.
Слідчі провели обшуки в МСЕК Полтави
З 2023 року триває розслідування за фактом корупції та зловживання владою посадовцями Спеціалізованого МСЕКу в Полтаві. За даними поліції, посадовці комісії налагодили схему заробітку на фейкових діагнозах. Ймовірно, учасники схеми підробляли відомості про стан здоровʼя військовозобовʼязаних за гроші. «Клієнти» посадовців могли отримувати інвалідність для уникнення мобілізації.
У межах розслідування оперативному підрозділу доручили розслідувати схему. З ухвали відомо, що до неї можуть бути дотичні лікарі медзакладів Полтавщини. Вартість одного діагнозу могли оцінювати від 8 до 15 тис. доларів.
Під час перевірки висновків МСЕКу, слідчі зʼясували, що протягом 2023-2024 років інвалідність отримали 4 тисячі 162 чоловіки віком 25-60 років. Загалом, слідчі вилучили майже 2 тис. справ, з яких 1 тис. 352 справи направили до Центральної МСЕК. У справах виявили порушення: деяка частина висновків МСЕК скасована або ж змінене рішення про надання групи інвалідності.
Через нововідкриті факти слідчі припускають, що у МСЕКах зберігаються документи, що можуть бути важливими для розслідування корупційних схем посадовців по всій області.
Discussion about this post