Секретар судової палати КГС ВС Олег Васьковський заявив, що інсолвенційні процедури повинні оцінюватися не формальною тривалістю процесу, а їхнім реальним економічним ефектом
- Посилання скопійованоlink copied
Під час міжнародної науково-практичної конференції «Господарська юрисдикція України: 35 років розвитку та європейські орієнтири» секретар судової палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Олег Васьковський представив доповідь «Системоутворюючі чинники ефективності інсолвенційних процедур в національному законодавстві». Захід відбувся 28 травня у Києві за участі Верховного Суду, Програми підтримки ОБСЄ для України, проєкту ЄС «Право-Justice» та Німецького фонду міжнародного правового співробітництва.
У своєму виступі суддя фактично запропонував переосмислити саме сприйняття процедур банкрутства в Україні — як на рівні законодавства, так і на рівні судової практики. За його словами, сучасні інсолвенційні процедури повинні розглядатися не лише як механізм погашення боргів або ліквідації підприємств, а як один із базових елементів захисту економічного обороту держави.
Окремо Васьковський пояснив, чому дедалі частіше використовує саме термін «інсолвенційні процедури», а не «банкрутство». За його словами, саме поняття банкрутства досі викликає у суспільстві негативні асоціації — уявлення про крах, завершення діяльності та економічний розпад. Натомість європейський підхід передбачає значно ширше бачення цих механізмів — як системи інструментів для відновлення бізнесу, стабілізації економічного середовища та збереження довіри між учасниками ринку.
Суддя наголосив, що інсолвенційне законодавство у європейському вимірі має власну «надмету» — захист економічного обороту. У своїй презентації він окремо виділив забезпечення інвестиційної привабливості держави, стабілізацію економічного середовища, перерозподіл ресурсів до ефективніших суб’єктів господарювання та очищення економіки від неефективних підприємств як ключові функції сучасних процедур неплатоспроможності.
Водночас серед спеціальних цілей він назвав створення умов для відновлення платоспроможності бізнесу, надання підприємствам «другого шансу» та захист прав кредиторів. Саме ці тези були винесені на один із слайдів презентації судді під заголовком «Надмета — захист економічного обороту».
«Інсолвенційні процедури – це, по суті, форпост захисту економічного обороту», — наголосив Васьковський, пояснивши, що саме через ефективність таких процедур держава демонструє інвесторам рівень захисту права власності, здатність забезпечити виконання судових рішень та підтримувати баланс інтересів між бізнесом і кредиторами.
Окрему частину виступу суддя присвятив проблемі надмірної тривалості процедур банкрутства. На слайдах презентації цей аспект був визначений як «темпоральність процедури як критерій ефективності». Васьковський наголосив, що затягування процедур прямо впливає на зменшення вартості активів, погіршення шансів на відновлення платоспроможності та збільшення витрат кредиторів.
«Процедура, яка триває роками, втрачає економічний сенс», — зазначалося у презентації.
За словами судді, проблема полягає в тому, що справи про банкрутство мають одночасно і процесуальну, і економічну природу. Формальні строки самі по собі не вирішують проблему, якщо не враховується внутрішня економічна динаміка підприємства.
У зв’язку з цим Васьковський заявив про необхідність постійного «check up» підприємств, які роками перебувають у процедурах неплатоспроможності. На його думку, законодавець і судова система повинні регулярно оцінювати, чи має конкретна процедура реальний економічний зміст, чи вона вже перетворилася на формальний процес без перспективи результату.
Окремо у презентації було сформульовано ключові напрями сучасної практики Касаційного господарського суду у справах про банкрутство. Серед них — скорочення тривалості процедур, ефективний захист прав учасників, посилення судового контролю, запобігання процесуальним зловживанням та досягнення реального економічного змісту процедур.
Наприкінці виступу суддя навів приклад, який, за його словами, демонструє масштаб проблем у сфері неплатоспроможності державних підприємств. За даними КГС ВС, зараз у процедурах банкрутства перебувають одразу 10 облавтодорів. «Як може 10 підприємств бути в банкрутстві? Як це вплине на обороноздатність, як це вплине на цю цілу сферу економічну?» — заявив Васьковський, наголосивши, що питання ефективності інсолвенційних процедур уже давно виходить за межі виключно судової проблематики та напряму пов’язане з економічною і навіть безпековою політикою держави.








Коментувати цю новину post