З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл статей про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.
Як публічно засвідчив у своєму інтервʼю колишній керівник офісу президента Андрій Богдан, депутати ВР мають окрім офіційної ще й «чорні» зарплати в конвертах від своїх фракцій, які складають 20 тисяч доларів в місяць.
Інші джерела ще раніше підтверджували таку інформацію, – називали суми чорних «зарплат» нардепів від 10 тисяч доларів на місяць.
Але ми, з одного боку, повіримо екскерівнику Офісу Президента, а з іншого – наївно припустимо, що під час війни практика «чорних зарплат» нардепів припинена. Стверджувати нічого не можна. Партійно-фракційні бухгалтерії закриті від зовнішніх поглядів. Чи отримує хтось з нардепів «чорні» виплати зараз, в яких сумах? Якщо є така практика, то чи є серед депутатів такі, які відмовляються від цих виплат? Питання наразі без відповідей.
Якщо все ж припустити, що Андрій Богдан правий, і практика така продовжується, то проста арифметика каже, що 20 тисяч доларів фракційної «зарплати» в місяць – це за теперішнім курсом 10 мільйонів гривень на рік.
Фіртка ретельно проаналізувала декларації нардепів від Івано-Франківщини, проте не виявила серед декларантів-нардепів таких сум «заробітних плат». Було б, звісно, дивно, якби хтось із нардепів її оприлюднив…
Одразу ж зауважимо, що нардепи, попри те, що в нинішньому складі ВР є й колишні весільні фотографи, кухарі, шоумени та безробітні, все ж в абсолютній більшості в своєму до-депутатському минулому були реалізованими успішними та далеко небідними людьми.
До прикладу Василь Вірастюк, який мав титул найсильнішої людини планети, щоб його отримати та підтримувати добру фізичну форму, повинен був щонайменше не голодувати…
Підприємець та власник чисельної нерухомості Роман Мулик, топовий нотаріус та член родини, яка, кажуть, має інвестиції в Буковелі, Ігор Фріс, директор лісгоспу Олександр Матусевич, підприємець та віцепрезидент Асоціації спортивної боротьби України Едуард Прощук, стронгмен Василь Вірастюк, юристка Олена Вінтоняк, експідприємець-аграрій та володар угідь в «Коломойському районі» Володимир Тимофійчук, екссекретар Івано-Франківської міськради Оксана Савчук та підприємець Олег Марусяк – всі загалом успішні люди в минулому.
Дехто з нардепів з року в рік, після початку депутатської карʼєри, демонструють в плані заощаджень все «бідніші декларації», тобто, виходить, що вони «проїдають» накопичення з минулого перед-депутатського життя.
Отже, оскільки таємницю про можливі чорні «зарплати» наші нардепи тримають непорушною, то нам залишається проаналізувати лише «вершини айсбергів» їх ресурсно-майнового стану, які вони і оприлюднили в своїх деклараціях.
Найперше – офіційні зарплати
Вони, треба визнати, скромні.
Якщо врахувати, що за статистикою середня зарплата у 2024 році склала в Україні 21 тисячу 473 гривні, то середня (не «на руки»!, вона ще менша) нарахована заплата нардепів складає близько 65 тисяч гривень на місяць, що не виглядає як «астрономічна зарплата».
Звісно, що кожен, хто отримує десять тисяч гривень хотів би мати шістдесят… Але, як то кажуть, хто на що вчився (в школі і в ПТУ).
Мають нардепи й інші дрібні суми надходжень, як то пенсії, «за сумісництво» – викладання в навчальних закладах, проценти банків, національні кешбеки і подібне, але всі ці статті їхніх доходів, включно з депутатськими зарплатами, будьмо щирими, не вражають.
Навіть у порівнянні із зарплатою сільського голови села Угринова та його заступників, які декларують зарплати значно більші аніж в усіх наших народних депутатів! А тим більше на тлі зарплат обласних службовців та, особливо, суддів (про декларації цих категорій «слуг народу», в «неполітичному» значені цього терміну – згодом на Фіртці).
А поки що проаналізуємо лише «цікавинки» і рекорди з декларацій нардепів.
Отже, що є цікавого і небанального в їхніх деклараціях?
Родині Василя Вірастюка можемо одразу ж надати перемогу в номінації «ЗОЛОТІ ЖУКИ».
«Золотий жук» — розмовний вираз щодо людей, які оптимістично (і, як продемонстрував час, – безпомилково) налаштовані до золота, як інвестиційного активу.
Згідно з декларацією, дружина Василя Вірастюка декларує золотий злиток на суму 1 мільйон 640 тисяч гривень. Злиток вагою 1 кілограм зазначений ще в декларації кандидата в народні депутати у 2019-му році. Саме тоді він вартував 1,64 мільйона гривень.
Зараз, при курсі гривні до долара 41:1, та ціні золота 3100 доларів за унцію (31,1 грама) ціна кілограмового злитка складає близько 4 мільйонів гривень, проте в декларації нардеп залишив суму, яка була актуальною для ціни золота (1800 доларів за унцію) та курсу гривні до долара (близько 30:1) п’ять років тому.
То ж подружжя Вірастюків не помилилося в інвестуванні в золото. За п’ять років ціна злитка, що належить дружині нардепа дала ріст ціни на +150% не лише в гривні, а й в доларі США +70%.
Інші народні депутати золота в злитках не мають. Більше того – вони взагалі (окрім Ігоря Фріса та Олени Вінтоняк), якщо вірити їх деклараціям, не мають золота в жодному вигляді. То ж в «золотій номінації» срібним призером є народний депутат Ігор Фріс, який декларує ювелірні вироби з діамантами, що належать його дружині. Також в декларації Ігоря Фріса значиться хутровий виріб.
Всі ці активи, три ювелірні вироби та пальто з хутра, що належать дружині нардепа, були в декларації Ігоря Фріса також ще при вступі на посаду у 2019-му році.
Також два ювелірних вироби з діамантами декларує Олена Вінтоняк. Вона за своє золото отримує «бронзу» в номінації.
Чомусь немає сумнівів, що і інші нардепи та їхні дружини, володіють і ювелірними виробами (в тому числі з діамантами), і хутровими виробами… Але декларують їх наразі лише названі депутати.
Також Ігор Фріс, починаючи ще з декларації кандидата в нардепи з 2019-го року і дотепер єдиний декларує три цінних годинники (Hublot та два Franck muller). Оскільки інші наші нардепи не мають годинників, то в номінації «володар часу» безальтернативно перемагає Ігор Фріс.
В номінаціях, пов’язаних із предметами розкоші, можемо пригадати колишнього нардепа-гедоніста, ексмера Калуша Ігоря Насалика. У своїй декларації після звільнення з посади ексміністра енергетики свого часу він задекларував не лише дванадцять (!!) годинників, в тому числі з дорогоцінних металів (серед яких Hublot, Chanel, Franck muller, Richard Mille та інші), а й десять антикварних виробів (бронзові, оніксові та мармурові статуї левів, римських воїнів та Михайла Грушевського), сім ювелірних виробів (також з діамантами), шість картин (в тому числі пензля Айвазовського), шуби з соболя і норки…
В номінації «ВОЛОДАР ЗЕМЕЛЬ» впевнено і беззаперечно перемагає нардеп Роман Мулик. Адже він декларує 43 (!!) земельні ділянки (різного призначення і різної вартості) на Івано-Франківщині та в Київській області загальною площею 523 888 квадратних метра (52,389 га).
Олег Марусяк одноосібно володіє ділянкою площею 0,2077 квадратних метри та має 50% власності в ділянці площею 0,1038 м². Очевидно, що Олег Марусяк припустився помилки, декларуючи дві ділянки загальною площею менше одного квадратного метра в селі Рудники Заболотівської ОТГ.
Олександр Матусевич володіє земельною ділянкою площею 2 044 м² в Старому Мізуні.
Оксана Савчук декларує дві земельні ділянки, які належать її чоловікові, Ігорю Савчуку. Загальна площа ділянок, які знаходяться в місті Івано-Франківську, складає 2 518 м².
Володимир Тимофійчук декларує п’ять земельних ділянок, чотири з яких загальною площею 4 411 м² знаходяться в селі Попельники Снятинської територіальної громади Коломийського району та одну земельну ділянку площею 240 м² в Бучі (придбана у 2022-му році).
Едуард Прощук володіє лише одною земельною ділянкою площею 608 м² в Кривопіллі на Верховинщині.
Василь Вірастюк, очевидно, також припустився помилок щодо площ земельних ділянок. Він володіє трьома земельними ділянками в селі Угринів (всі по 1000 м²) та 1450 м² в Марківцях, натомість дружина нардепа володіє двома ділянками в престижній Козинській територіальній громаді площею, вказаній в деклараціях: 0, 1326 та 0,25 м² (тобто сумарно, якщо вірити декларації, «ділянки» мають менше аніж половина квадратного метра). Припустимо, що у двох останніх випадках помилково вказані площі в гектарах.
Народні депутати Олена Вінтоняк та Ігор Фріс згідно із деклараціями є «безземельним».
НЕРУХОМІСТЬ
Подружжя Вірастюків володіють дев’ятьма об’єктами нерухомості. Сімома квартирами, п’ять з яких є в Києві, одна в Івано-Франківську, та ще одна в Бучанському районі на Київщині. Також Василь Вірастюк має в спільній сумісній власності разом з родиною житловий будинок площею 55 м² в Марківцях, а дружина нардепа володіє житловим будинком скромною площею 63,2 м² в Малих Дмитровичах (територіальна громада Козино на Київщині). Зауважимо, що більшість нерухомості, окрім двох квартир та будинку в Малих Дмитровичах, була набута в той час, коли Василь Вірастюк ще не був народним депутатом. Загальна площа дев’яти об’єктів задекларованої нерухомості – 611,26 м².
Оксана Савчук володіє будинком площею 215,3 м² в селі Крихівці, який декларується з 2021-го року, після того, як стала народною депутаткою. Також у 2023-му році вона набула квартиру площею 38,2 м² в м. Ходорів на Львівщині. Чоловік Оксани Савчук Андрій в Крихівцях володіє квартирою площею 57,6 м² та господарським приміщенням площею 15,7 м². Загальна площа чотирьох задекларованих об’єктів житлової нерухомості складає 372 м².
Олена Вінтоняк декларує готельний номер в Києві, який вона орендує в Державному підприємстві «Готельний комплекс «Національний» Управління справами Апарату Верховної Ради України. Також Олена Вінтоняк володіє 50-ма відсотками власності на квартиру площею 53,8 м² в Івано-Франківську та має у володіння ще дві квартири в Івано-Франківську – 120,8 м² та 74 м², та господарське приміщення 1,7 м².
248,6 м² – така загальна житлова площа трьох квартир, задекларованих народною депутаткою.
Олександр Матусевич скромно декларує єдиний об’єкт житлової нерухомості – будинок площею 202,7 м² в Старому Мізуні, набутий ще перед обранням народним депутатом. Також нардепом задеклароване господарське приміщення площею 22,1 м² в Долині, набуте декларує у 2021-му році та орендований готельний номер в Києві.
Олег Марусяк декларує єдину квартиру у власності його дружини – це квартира 35,1 м² в Калуші та вже згадуваних два гаражі (без автомобілів) – також в Калуші, площею 25 м² та 25,5 м². Другий з гаражів набутий у звітному 2024-му році. Також нардеп орендує квартиру площею 139,2 м² в Києві та квартиру площею 72,7 м² в Калуші.
Володимира Тимофійчука можемо вважати рекордсменом по набутій нерухомості під час депутатства. Всі три житлові будинки він набув вже після обрання народним депутатом – два будинки площею 366 м² та 71,5 м² в рідному селі Попельники (набуті у 2021-му році) та будинок площею 110,1 м² в Бучі у 2022-му році. Загальна площа трьох задекларованих житлових будинків складає 547,6 м².
Едуард Прощук з житлової нерухомості володіє лише 50-ма відсотками квартири площею 116,9 м² в Івано-Франківську. Нардеп декларує володіння двома нежитловими приміщеннями в Бурштині (площею 107,8 м² та 56,2 м²), та орендує дві громадські приймальні: площею 23 м² в Калуші та 9,6 м² в Рогатині. Також Едуард Прощук орендує готельний номер в Києві.
Ігор Фріс декларує оренду готельного номера в Києві та суборенду частини нежитлового приміщення в Івано-Франківську площею 52 м². Дружина нардепа орендує нежитлове приміщення площею 102,7 м² в Івано-Франківську. Також Ігор Фріс декларує «інше право користування» на житловий будинок площею 199,2 м² в Івано-Франківську.
Роман Мулик разом з дружиною (50 на 50%) володіє квартирою 146,3 м² та двома гаражами (площею 18,6 м² та 22,6 м²) в Івано-Франківську. В Києві дружина Романа Мулика володіє квартирою площею 116,8 м² та паркомісцем 9,4 м². Ще одна квартира в Києві площею 170,7 м² є в спільному сумісному володінні подружжя Муликів.
Ще Роман Мулик декларує 25% власності нежитлового приміщення площею 584,3 м² в Івано-Франківську та 25% власності на квартиру площею 60,8 м² в Івано-Франківську.
ВОЛОДАРІ ГОТІВКИ
Мусимо визнати, що декларації народних депутатів свідчать, що вони не зовсім довіряють українським банкам. Також в більшості вони не довіряють і національній грошовій одиниці – гривні, оскільки більшість своїх заощаджень в готівці вони зберігають в доларах США та євро.
Тут ми зосередимося на готівкових заощадженнях народних депутатів, оскільки в більшості в банках вони зберігають лише «дріб’язок».
Єдиний заможний нардеп-патріот, який 100% своїх готівкових заощаджень зберігає виключно в українській гривні, – Роман Мулик. А зберігає народний депутат «дуже багато» гривень – аж 34,3 мільйона. Також 2,5 мільйони готівкових гривень має і його дружина. І жодного готівкового долара чи євро! До речі, в декларації кандидата на посаду у 2019-му році Роман Мулик декларував лише 25 млн гривень готівки, але за минулі п’ять років декларував відчуження (продаж) майна та нерухомості.
Олег Марусяк не має ніякої готівки, ані жодної гривні (чи іншої валюти) на банківських рахунках. Очевидно, що живе, як і багато українців «від зарплати до зарплати», і на день декларування його гаманець був порожнім.
Олександр Матусевич не має жодної готівкової гривні (ні жодних готівкових євро чи доларів), але має на банківських рахунках 117 тисяч гривень.
Оксана Савчук декларує 15 тисяч доларів та 12 тисяч євро готівки (і жодної української гривні!)). Також її чоловік має 1 (одну) тисячу доларів готівки.
Володимир Тимофійчук зберігає в готівці 143 тисячі доларів та 71 тисячу євро та 650 тисяч гривень. Цікаво, що це єдиний нардеп, який не ділить готівку на свою і подружжя, – всі зазначені суми декларуються як спільна сумісна власність нардепа та його дружини Ганни.
Едуард Прощук декларує 36 тисяч доларів, 12 тисяч євро та 155 тисяч гривень, що належать йому та 3 тисячі євро, 6 тисяч доларів та 2,5 мільйони гривень, що належать дружині.
Олена Вінтоняк зберігає в готівці 143,5 тисячі доларів, 39 тисяч гривень та 8,5 тисяч євро.
Ігор Фріс у 2024 році зберігав 260 тисяч доларів, а його дружина — 35 тисяч доларів. Це готівкою. На банківських рахунках в різних банках нардеп декларує понад один мільйон гривень. До слова, це найбільша сума грошових заощаджень в гривні, які нардепи від Івано-Франківщини «ризикнули» довірити українським банкам.
Василь Вірастюк декларує готівкою 50 тисяч доларів. Дружина нардепа Інна Вірастюк готівки не має, натомість на її банківських рахунках зберігаються також немалі суми – 750 тисяч гривень та 6 828 євро.
Автомобілі, «яхти»…
Згідно з деклараціями, троє прикарпатських нардепів не мають автомобілів. Це Олена Вінтоняк, Едуард Прощук та Олег Марусяк.
Натомість Олег Марусяк декларує плавзасіб: YAMAHA M26, модель: КАЗАНКА, рік випуску: 1972.
Фото ілюстративне, з інтернету: YAMAHA M26 Модель: КАЗАНКА виглядає якось так
Цікаво, що не маючи автомобілів, Олег Марусяк має аж два гаражі в місті Калуш.
Навіщо гаражі без автомобілів?
Старшому поколінню відомо, що гаражі в гаражних кооперативах для чоловіка в колишні часи – це місця «втечі» від дружин і родин, місця усамітнення та вживання міцних напоїв в колі друзів.
Для молоді гаражі несуть інше культове цільове навантаження, як місце для реалізації перспективних стартапів, типу «Епл» Стіва Джобса та Стіва Возняка чи «Х’юлет Пакард». У випадку ж Олега Марусяка, припустимо, що його гаражі є «інвестиціями в нерухомість». Або ж чекаємо на техно стартапи?
Цікаво що один із гаражів був набутий у звітному 2024-му році.
Савчук Андрій, чоловік Оксани Савчук, володіє масовим автомобілем марки: MITSUBISHI, Модель: ASX, Рік випуску 2013, який мав би виглядати якось так:
Василь Вірастюк задекларував п’ять автомобілів:
- Chevrolet Camaro 1991 року випуску;
- Toyota Land Cruiser 2000 року випуску;
- Hyundai Tucson 2017 року випуску (належить дружині);
- Chevrolet Caprice 1992 року випуску;
- AUDI A8 2017 року випуску.
Олександр Матусевич декларує два авто. Одне належить йому, – це VOLKSVAGEN PASSAT випуску: 2018 року. Інше – дружині, CITROEN NEMO, 2013 року випуску.
Роман Мулик задекларував у своїй власності гідроцикл “Bombardier GTXLTD” та два авто “BMW X5”: 2016 року вартістю на момент покупки у 2 мільйони 89 тисяч 25 гривень, який належить нардепу та 2019 року випуску (за два мільйони 345 тисяч 352 гривні), що належить дружині.
“BMW X5” 2019 року
А якось так мав би виглядати гідроцикл народного депутата
Володимир Тимофійчук. З 2023 року нардеп має у користуванні автомобіль BMW X6 2021 року випуску.
Так виглядає BMW X6 2021 року випуску
Ігор Фріс з 2021 року користується легковим автомобілем Volvo XC60 2021 року випуску, який коштував один мільйон 651 тисячу 687 гривень. Його власницею є донька, Еліна Фріс.
Дружина нардепа володіє HYUNDAI I10 2019 року випуску.
ПІДСУМКИ
Підсумовуючи та відкидаючи «комуністичну» ненависть «пролетаріїв» до успішних і заможних співгромадян, зауважимо, що народні депутати від Івано-Франківщини загалом декларують статки та заощадження, адекватні реальності реалізованих успішних людей, в більшості ще станом до часу обрання в народні депутати.
Ми за те, щоб в Україні було найбільше у світі мільйонерів та мільярдерів. І, якщо вірити Сімпсонам, то так і буде, коли у 2026-му році в Україні відкриють фантастичні запаси рідкісних металів. А поки що доброю освітою і важкою працею буде нам щастя.
В наступних текстах ми проаналізуємо декларації керівників та службовців органів місцевого самоврядування (і декларації багатьох з них вас здивують), та найбільш високооплачуваних «персонажів декларування» – обласних службовців, суддів та керівників Угринівської територіальної громади.
Далі буде.
Discussion about this post